Türkiye Koronavirüs Aşını Buldu

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüse (Covid-19) karşı yapılan aşı çalışmalarında bir olumlu haber de Türkiye’den geldi. Türkiye’de ilk kez bir Kovid-19 aşısı insanlar üzerinde denenecek.

Sağlık 30.07.2020, 17:40 30.07.2020, 18:36 Özgür Çevik
Türkiye Koronavirüs Aşını Buldu

Yaklaşık 10 yıl önce başka bir proje için geliştirilen, bağışıklık hücrelerinin uyandırılarak koronavirüs aşısı araştırmalarında kullanılması ile birlikte projede hızlı şekilde yol kat edilmesini gerçekleştirdi. 

10 Yıl Uyuyan Yapay Akciğer Hücreleri Uyandı

Yapay bir akciğer modeli ile azot tankında dondurulan ve burada bekletilen akciğerler için özel bir bağışıklık hücresinin kullanılması koronavirüs için umut olabilecek. Böylelikle ilk sonuçları ve koronavirüse karşı etkinliği açısından değerlendirildiğinde dünyanın büyük ülkelerinin ulaşmış olduğu başarıya Türkiye de ulaşmış oldu. 2020 yılının sonuna doğru hazır olması beklenen Kovid aşısı, burun içinden uygulanacak. Ayrıca dünyada ilk kez bir aşı, belirli bir süreliğine de olsa tedavi destekleyici özellikte olacak.

Maymunlarda ve İnsanlarda Koronavirüs Aşısı Denenecek

Sanayi Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını sebebi ile Türkiye topraklarında aşı geliştirilmesi için özel sektöre yapmış olduğu çağrı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteklemesi ile koronavirüs aşısı geliştirmek üzere kolları sıvayan Nanografi A. Ş.’nin aşı ekibi yaklaşık 5 aydır aşı çalışmalarını yürütüyordu. Özel sektör ve kamunun desteği ile üç üniversiteden bilim insanlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada aşının gönüllü insan denemeleri için gerekli başvurular da yapıldı. ODTÜ, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi gibi önemli üniversitelerin genetik, kimya, tıp ve biyokimya alanlarında önemli çalışmalara imza atmış akademisyenlerden oluşan ekibin hayvan ve bağışıklık hücresi deneylerini tamamladığı öğrenildi. Çalışmanın sonuçları ile birlikte etik kurulu onayı için başvuru yapılan aşı çalışması için maymun denemeleri ve buna eş zamanlı olarak insan denemeleri de aynı anda gerçekleştirilecek.
 

Yorumlar (0)