Sigara fiyatları zamlandı mı? Sigarada Vergi Artırıldı! Güncel sigara fiyatları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sigara fiyatları zamlandı mı? Sigarada Vergi Artırıldı! Güncel sigara fiyatları
Abone ol
Sigara fiyatları zamlandı mı? Sigarada Vergi Artırıldı! Güncel sigara fiyatları mayıs ayında ne kadar olacak. Resmi gazetede yayımlanan vergi maktu oranları ne kadar artırıldı.

wmal.net/ekonomi/sigara-fiyatlari-zamlandi-mi-sigarada-vergi-artirildi-guncel-h20401.html">Sigara fiyatları zamlandı mı? Sigarada Vergi Artırıldı! Güncel sigara fiyatları mayıs ayında ne kadar olacak. Resmi gazetede yayımlanan vergi maktu oranları ne kadar artırıldı.

Resmi gazete'de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan vergi düzenlemesi kararında tütün ve tütün ürünleride yer aldı. Bu karara göre sigaradan alınan asgari maktu vergi oranı yükseltildi. Vergi oranlarının artırılması sigara fiyatlarının ucuza satılmasını önlemek için yapıldığı anlaşıldı. 

13 Mayıs 2020 Tarihli ve 31126 Sayılı Resmi Gazete kapsamında yayımlanan 'Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarları Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2537)' kararında tütün ürünlerinden alınacak olan vergi oranlarına ilişkin düzenlemeler yer aldı. Bu düzenlemelerde 0,3899 olarak uygulanan asgari maktu tutarları yüzde 17'lik artışla 0,4569 TL'ye çıkarıldı. 

Sigara fiyatlarına zam mı geldi? Resmi Gazete'de yayımlandı!

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile duyurulan kararda; Bazı malarda uygulanacak özel tüketim vergisi tutarları hakkındaki ekli kararın yürürlüğü konulmasına 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12'nci maddesi geriğinde karar verilmiştir. 

Resmi Gazete'de yayımlanan vergi artırımı kararının ardından sigara fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağı merak edilir oldu. Öncelikle sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir vergidir. Bu verginin sigara fiyatlarına etkisi ise şu formülle bulunur. Sigaranın satış fiyatı vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergiden büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

Cumhurbaşkanlığı tarafından maktu verginin artırılması ve Resmi gazete'de yayımlanmasından sonra sigara fiyatları değişecek mi merak konusu oldu. Bu düzenlemeye göre tüm sigaralara değil sadece ucuz sigara fiyatları tetikleyecek gibi gözüküyor.

 

 

Abone ol
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Matbaa nedir? Matbaayı kim icat etti? Türkiye'de geçmişten günümüze matbaacılık!Önceki Haber

Matbaa nedir? Matbaayı kim icat etti? Tü...

CHP'den RTÜK'e: Haddinizi bilin. Erdoğan’ı!Sonraki Haber

CHP'den RTÜK'e: Haddinizi bilin. Erdoğa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!