Malatya'da Onkoloji hastanesi açılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Malatya'da Onkoloji hastanesi açılıyor
Malatya'da önemli yatırımlardan birisi olan Onkoloji hastanesinin ilk etabı tamamlandı. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Mayıs ayında hastanenin açılacağını, hastanede sadece tedavi ve teşhis değil kanser ile alakalı araştırmaların yapılacağınıda belirtti.

Onkoloji hastanesinin ilk ihalesi 6 Haziran 2017 yılında yapılmıştı. İhaleyi kazanan müteahhidin Temmuz 2019 yılında "zarar ediyorum" diyerek inşaat tamamlanamamıştı.

Malatya'nın en önemli yatırımlarından birisi olan Onkoloji Hastanesi'nin ilk etabı tamamlandı. Mayıs ayında açılması planlanıyor.

İnönü Üniversitesi yerleşkesinde 29 bin 912 metrekare yapılan proje tutarının ise yaklaşık 71 milyon lira olan proje için yüklenici inşaat firması ile 56 milyon 875 bin lira ile anlaşılarak sözleşmesi yapılmıştı.

Hastanenin bodrum ve zemin kat haricinde 6 katlı olması, hastane içerisinde 176 adet onkoloji ve hematoloji odalarının olması, 20 adet kemik iliiği tedavi odası, 16 yoğun bakım odası, 5 iyotlu tedavi hastası toplam 84 kişilik kemoterapi salonları ile 16 poliklinik servislerinden oluşacak.

İnşaat işlerinde yüzde 95 Elektrik işlerinde yüzde 84'ü geçtik.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Onkoloji hastane projesi ile alakalı yaşanan detaylar için şöyle konuştu.

İnşaat işlerinde yüzde 95, elektrik işlerinde ise yüzde 84'leri geçtik. Projenin tamamlanmasını Mayıs ayına kadar bitirip hastanemizi hastalarımızın ve tüm Malatya'ların hizmetine açılacak dedi.

Biz ilk etapta onkoloji ve hematoloji servislerinin mevcut yataklarını buraya taşıyacaklarını, eski hastanede bir oda da 4 kişinin kaldığını yeni proje de ise tek kişilik odalarda daha rahat ve konforlu tedavi süreçlerinin olacağınıı söyledi.

Polikliniklerin ayakta tedavi servislerinin olduğunu ve yoğun bakım servislerinin olduğunu belirtti.

Kemik iliği kök hücre naklinde diğer hastanenin yetersiz kaldığını, bu Onkoloji hastanesinin bir an önce hizmete açmamız gerekiyor dedi.

Tüm hizmetleri aktif edebilmemiz için tefriş ve donanım açısından büyük ihtiyaç olduğunu, bu bütçeye ulaştıktan sonra tüm hizmetin açılacağını söyledi.

Ayrıca Rektör Prof. Dr. Kızılay, kanser de hastanın teşhis ve tedavisinin yetmeyeceğini, Kanser ile alakalı araştırmalarında yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de 217 yataklı hastanenin olmadığını bu yüzden bu hastanenin şehrimizin gözbebeği çok önemli hastanemiz olmuş olacak dedi.

Yeni açılan Şehir hastaneleri dışında hiçbir hastanede bu düzeyde onkoloji yatağı olan bir hastane bildiğim kadarıyla yok” şeklinde konuştu.

Rektör Kızılay, en büyük hedeflerinden birinin Malatya’da Onkoloji enstitüsü açmak olduğunu da belirterek, “Hedefimiz zaten stratejik planlamamızda var 2020’de onkoloji enstitüsü açmak ve Türkiye’nin en ileri kanser araştırmalarını burada yapmak. Onların bir kısmı yapılıyor ama bunu daha ileriye götüreceğiz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Genel Başkan Özhaseki, Türel ve Yılmaz’ın Trafik Kazasında YaralandıÖnceki Haber

AK Parti Genel Başkan Özhaseki, Türel ve...

Dünya'nın en büyük Robotik yarışmasında gururlandıran başarıSonraki Haber

Dünya'nın en büyük Robotik yarışmasında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!