Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!
Abone ol
Bu teklife göre bazı banka mensuplarının imza yetkisinin geçici olarak kaldırılması yine yatırım ve kalkınma bankalarının ekipman temini, mal karşılığı vesaikin finansmanı ve bazı değişen koşullar altında yeni finansman yöntemlerinin oluşması halinde bu yöntemlerin kredi sayılabilmesi adına yetki BDDK’ye veriliyor. Bu durum milyonlarca kredi kartı sahibini de etkiliyor.

Bu teklife göre  bazı banka mensuplarının imza yetkisinin geçici olarak kaldırılması yine yatırım ve kalkınma bankalarının ekipman temini, mal karşılığı vesaikin finansmanı ve bazı değişen koşullar altında yeni finansman yöntemlerinin oluşması halinde bu yöntemlerin kredi sayılabilmesi adına yetki BDDK’ye veriliyor. Bu durum milyonlarca kredi kartı sahibini de etkiliyor. 

Bir banka ile bankanın pay sahipleri, genel müdürü, banka yönetim kurulu üyeleri, genel müdür yardımları ve başka unvanda istihdam eden yetkililer durumdan doğrudan ya da dolaylı olacak şekilde kontrol ettikleri veya sınırsız sorumlulukla katıldıkları ortaklıkların dahil olduğu risk grubunu oluşturacak.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});Ayrı bir risk grubunu da sermayesinin çoğunluğunu Hazineye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına, Türkiye Varlık Fonunun veya merkezi yönetim kapsamında kamu idarelerine ait olan bankaların her birisi kontrol ettikleri ortaklıklar ile birlikte oluşturacak.

Yine bir risk grubunu da Kamu iktisadi teşebbüsleriyle hisselerinin büyük bir kısmını Özelleştirme İdaresi Başkanlığının, Türkiye Varlık Fonunun, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin elinde bulunan diğer kurum ve kuruluşların her biri sermaye, iştirak ve müesseseler, yönetim ve denetimlerine hakım oldukları bağlı ortaklık oluşturacak.

Türkiye Varlık Fonu ya da Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile yapılan işlemler, tahvil, garanti edilen bono ve benzeri borçlanma araçlarının kredi sınırlarında olmayacak. Kalkınma ve yatırım bankalarının kredi müşterilerinden, ortakları ve onların sağlayacakları fonlarla bankalardan, sermaye piyasaları, para piyasaları ve organize piyasalardan kullanacakları fonlar da mevduat olarak sayılmayacak.

BDDK tarafından belirlenmiş olan sistemin önemli olarak kabul edilen bankalar, kanuna istinaden çıkarılmış olan düzenlemelerde yer alan koruyucu hükümlere dair uyumsuzluk nedeniyle bünyelerinde bozulma meydana getirecek hallerden birinin olması halinde tedbirlerin önceden belirlenmesi için BDDK’ye göndermekle yükümlü olacak. Sistemik önemli bankalar yaptıkları değerlendirmeler soncunda mali bünyede bozulma meydana getirecek hallerden birinin gerçekleşmesi ya da ihtimalinin olması durumunda BDDK’ye bilgi vermekle yükümlü olacaklar.

Bu içerik Nutuk.com.tr tarafından üretilmiştir

Abone ol
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşkur'dan Anne Ve Anne Adaylarına 90 TL Harçlık!Önceki Haber

İşkur'dan Anne Ve Anne Adaylarına 90 TL...

Yeni erkek saç modelleriSonraki Haber

Yeni erkek saç modelleri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!