Korona Virüsü Nedeni ile Ölen Kişi Sayısı 638'ya Yükseldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korona Virüsü Nedeni ile Ölen Kişi Sayısı 638'ya Yükseldi
Dünyanın korkulu rüyası olan Korona virüsü salgını ile Çin'de ölenlerin sayısı 636'ya yükseldi. Kamuoyunda korona virüsünü tanıtan Doktor Li Webliang, bulaştığı korona virüsü enfeksiyonundan hayatını kaybetti.

Korona virüsün Çin Wuhan kentinde çıkması ile hızla herkese bulaşmaya devam eden virüs enfeksiyonundan ölenlerin sayısı 636 oldu.

Çin'in Ulusal Sağlık Komisyonu, sadece perşembe günü 3 bin 143 yeni virüs bulaşması ile kayıtlara geçenlerden 73'ü hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çin ülke çapında kesinleşmiş korona virüsü vakası 31 bin 212'ye yükseldi. 

Hong Kong ve Filipinler de korona virüs nedeni ile ölen sayısı 638 oldu.

Kamuoyunu ilk o doktor bilgilendirmişti. Hayatını kaybetti

Korona virüsü enfeksiyonu hakkında Li Wenliang 34 yaşındaki doktor, online sohbet proğramında arkadaşı ile konuşursan Wuhan  kentinde SARS benzeri bir virüsün olduğunu uyaran bir paylaşımıştı.

Kısa sürede bu paylaşım yayılınca Doktor Li ile bu paylaşımları yapan 7 kişi karakola davet edilip, bu hastalık ile alakalı daha fazla paylaşımların yapılmaması taahüdü almak istediler.

Yerel polisin susturmaya çalığı doktor Li bu sabah tedavi gördüğü hastane de hayatını kaybetti.

CCTV'nin 2 Ocak tarihinde yayınladığı haber de Li Wenliang ile 8 diğer doktorun dedikodu yaymakla suçlamıştı. Weibo Çin'în Twitter'ı olarak bilinen bilimsel paylaşımlarınm yapıldığı sosyal medya platformunda Li hesabında 31 Ocak'ta Karakol işlemlerinin ardından 3 Ocak günü yeniden görevinin başına geldiğini, 10 Ocak'ta ise öksürmeye başladığını, 11 Ocak'ta ateşim çıkarak ertesi günü hastaneye kaldırıldım. Paylaşımlarında bulunmuş.

Çin hükümeti virüs salgının insandan insana bulaşma ve buna benzer hiçbir sağlık personelinin bu virüs ile enfekte olmadığını söylemişti.

Jinping ile Trump Görüşmesi

2. Çocuklarına hamile olan Doktor Li'nin eşinin de virüsten etkilendiğini, Li'nin anne ve babasınında aynı virüsten tedavi gördüğü belirtildi. Çin'in sosyal medya siteleri olan Weibo, WeChat siteler de en çok konuşulan başlıklar oldu. Doktor Li sosyal medya hesaplarında büyük bir çoğunlukla ulusal kahraman ilan ettiler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi yaptı. Yapılan bu görüşmede yeni korona virüs enfeksiyonunu konuşulduğu belirtildi. Xi Jinping'in virüs enfektesinin verdiği zorluklara Çin ekonomisinin uzun süre güçlü şekil de mücadele edebileceğini büyüme eğilimine devam edeceğini belirtti.  

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin'in salgına karşı verilen mücadeleyi kazanma konusunda güven ve beceriye sahip olduğunun da altını çizdi.

 

Kaynak:Sabah

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ODÜ Rektörü Akdoğan: Toplumun gelişmesi ve insanı en iyi şekil de yetiştirmekÖnceki Haber

ODÜ Rektörü Akdoğan: Toplumun gelişmesi...

Kayseri’de otobüs şarampole devrildi çok sayıda yaralı varSonraki Haber

Kayseri’de otobüs şarampole devrildi çok...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!