Kanser ile Mücadelede Korkmayın Önleminizi Alın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kanser ile Mücadelede Korkmayın Önleminizi Alın
Uzmanlar düzenli sağlık taramalarının hayati önem taşıdığını, Kanser ile mücadelede etkin tedavi yolları araştırılmaya devam ediliyor.

Onkoloji Uzmani Dr.  Mustafa Şahbazlar ile Radyasyon Onkoloji (Radyoterapi) Uzmanı Dr. Kemal Ekici, Osmangazi Meslek Edinme Kurslarının (OSMEK) kursiyelerine bilgilendirmeler de bulundular.

Emek Yakup Aktaş Kültür Merkezinde yapılan seminerde kursiyelere kanser ile mücadele ve erken teşhis bilgilendirmesi yapıldı ve şunlara yer verildi.

Kanser vakalarının yüzde 30-50 arasında erken teşhis ve düzenli sağlık taramalar ile önlenebilir olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Şahbazlar, "Kanserle mücadelede erken teşhisin öneminin hayati olduğunu, bu yüzden 40-69 yaş aralığındaki kadınların özellikle yılda 1 meme muayenesi, iki yılda bir mamaografi çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Kalın bağırsak kanserine karşı ise 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılması gerektiğini söyledi.

Rahim ağzı kanserine karşı ise 30-65 yaş aralığında tüm kadınların 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi yapılmalıdır. Bilgilerini kursiyerlere aktardı.

Kanser Hastalarının Yüzde 60-70'i Radyoterapiye İhtiyaç Duyar

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Kemal Ekici'de kanserin tedavi edilme sürecinde radyoterapinin ve iyonlaştırıcı radyasyon kullanılması olduğunu belirten Ekici, 100 yıldır uygulanan etkin kanser tedavisi hakkında "Tüm kanser hastalarının yüzde 60-70 kanser sürecinin her hangi bir anında radyoterapiye ihtiyaç duyacağını söyledi. Radyoterapi, günlük dozlara bölünerek fransiyonlar halinde haftada 5 gün verilir dedi.

Tedavi süresi ise krüatif hastalarda 5-7 hafta arasında olup, Radyoterapi, iyonlaştırıcı radyasyon üretebilen cihazlarda dışarından uygulama yapıldığını belirtti.

Tümörlerin küçülmesi, radyoterapi tedavisinden birkaç ay içerinde ortaya çıkacağını bu nedenle etkinin görülmesi için beklenmelidir dedi.

OSMEK Yakup Aktaş Kültür Merkezi Sorumlusu Nuket Tuna seminer sonunda, uzman doktorlara teşekkür hediyesi takdim etti.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kasımpaşa ile Galatasaray Süper Lig'de 32. Kez Karşı Karşıya GeliyorÖnceki Haber

Kasımpaşa ile Galatasaray Süper Lig'de 3...

Rus Yolcu Uçağının Kuyruğu Piste ÇarptıSonraki Haber

Rus Yolcu Uçağının Kuyruğu Piste Çarptı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!