İkinci El otomobil de ‘al-sat’ dönemi sona eriyor.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İkinci El otomobil de ‘al-sat’ dönemi sona eriyor.
Abone ol
İkinci el otomobil al-sat işleri yapan kişiler için yetki belgesi alma süresi 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı. "Al-Sat" adı verilen uygulamanın sona ermesi galericileri sevindirdi. 0 araçların fiyatları yükselmesi ile galericilerin yönetmeliği değişmesiyle 2. el otomobil de güvenilir satış ortamının oluşacağını belirtildi.

Sıfır kilometre, 2019 ve 2020 model otomobillerin piyasa fiyatlarındaki artış otomobil kullanıcıları ikinci el araç almaya yöneltti. 

2019'un son aylarında ikinci el araçların satış rakamlarının yükselmesiyle, 2019 yılının en karlı yatırımı ikinci el otomobiller oldu. Piyasadaki hareketliğe en çok sevinenler ise galerici esnaflar oldu.

İzmir'li Fahri Karlık 15 yıllık galerici esnafı şu sözleri söyledi. “Şu anda işlerimizin zirve olduğu bir dönem. 2. elde çok güzel bir hareketlilik var. 2. elin bayramı diyebiliriz. Araçlarımızı alıyoruz ve hemen 10 gün içerisinde satılıyor. 2. elde temiz araç bulmak zor. Biz aracı bulduğumuz zaman ekspertiz yaptırıyoruz. Aracımızın tüm bilgilerini detaylı bir şekilde incelettikten sonra müşterilerimizi bekliyoruz” dedi

3 Ay önce başladı. 3 Ay daha bu yükseliş devam eder.

Geçen yılın son aylarında başlayan ikinci el otomobil hareketliliğinin sürmesini bekliyoruz diyen Karlık, “Bu hareketlilik 3 ay önce başladı. 3 aydan bu zamana harika bir hareketlilik var. Sıfır kilometre araçların fiyatları çok yükselmesinden dolayı bu hareketlilik oldu. Sıfır kilometre araç fiyatları yükselince vatandaşlar da ikinci el otomobillere rağbet gösterdi. ikinci elde şu an araçlar çok değerlendi. Müşterilerimiz de memnun, biz de memnunuz çok güzel bir alışveriş sezonu var şu an. Önümüz kış. Kıştan çıkıp yaza giriyoruz. En az bir 3 ay daha bu yükseliş devam eder. 2. el araçlar zirve. Ben 2. el araç alacaklara tavsiyem mutlaka alacakları araçları bir ekspertize götürsünler. En azından ne alacaklarını bilsinler” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından Ağustos ayına kadar uzatılan yetki belgesi alma zorunluluğunu değerlendiren Karlık, “Biz istiyoruz ki bu işi bilenler yapsın. Herkes galerici. En azından ikinci el araç alacaklar nereden aldıklarını bilsin. Biz aracımıza garanti veriyoruz. Ama merdiven altı diye tabir ettiğimiz insanlar var. Vatandaş kendi üstüne alıyor, eşinin üstüne alıyor, ağabeyinin, teyzesinin üstüne alıp bu tür işleri yapanlar var. Bunlara kesinlikle müsaade edilmeyecek ve 8. aydan itibaren ustalık belgesi alan, ruhsatı olan, yetki belgesi olan galeriler bu işi yapacak. Dışarıdan tanımadığın bir kişiden araç aldığın zaman ileride sorunlar çıkıyor, sıkıntılar yaşanıyor. Vatandaşlar muhatap bulamıyor” dedi.

İkinci el araç al-sat yapanlara çok ciddi cezalar gelecek.

Karlık, Al-Sat yaparak yetki belgesi almadan yılda 3 satış hakkını kullanıp daha sonra akrabaları üzerinden araç al-sat yapanların takibe alınacağı belirtti. Ayrıca Karlık, “Vatandaşın 3 araba almaya hakkı var. 3 araç alıp satıyor. 3 arabadan sonra bu kişiler yakın akrabalarının üzerine de araç alıp satıyorlar. Ama devlet buna müsaade etmeyecek artık. Bunlar takip edilecek çok ciddi cezalar da gelecek. Bu işi yapanlara 50 bin TL’den başlayan cezalar verilecek. Biz bunu destekliyoruz. Herkes kendi işini yapsın. Galerici kendi işini yapsın, emlakçı, berber, manav kendi işini yapsın. Galericilik mesleğinin de bir itibarı var. Bu işi bilenler yapsın. Devletimizin de bu işin üstüne gideceğinden eminiz. Bu işi yapanlar varsa da bir an önce bıraksınlar. Çünkü çok ciddi cezalar gelecek. Kimse ceza yiyip canı yanmasın. Bu işten vazgeçsinler” diye konuştu.

Galerici esnaflar daha güvenilir.

Araç almak için galeriye gelen müşterilerden Mehmet Karagöz, sıfır kilometre araçların fiyatlarının yüksek olduğundan ikinci el otomobil almayı tercih ettiğini belirterek, “Sıfır araçların fiyatlar tabi çok yüksek olduğu için beni 2. el araca yöneltti. Benim için daha cazip olduğunu düşünüyorum. Daha güvenilir. Piyasada ayaklı galericiler var. Onlardan almaktansa hazır mekanı olan, galerisi olan bir arkadaşımızdan araba almak daha güvenilir. Bir problem yaşandığında arkadaşımızla konuşabiliyoruz. Yeterince de yardımcı oluyorlar. Bu da bizler için güven kaynağı”

İnternet üzerinden ikinci el araçların fiyatları katlanıyor.

İkinci el otomobillerin fiyatları internet üzerinden şişirilerek satılmak istenildiğini ve esnafların araba bulmakta zorluk yaşadığını söyleyen İzmir Otokent Başkanı Fevzi Demir, İnternet üzerinden 2. el otomobillerin fiyatlarının şişirilerek satıldığını ve esnafların araba bulmakta güçlük çektiğini vurgulayan İzmir Otokent Başkanı Fevzi Demir, “Aslında satışlarımız çok iyi bu aralar. Geçtiğimiz Aralık ayı ile Ocak ayı arası sıfırlara fazla bir zam yapılınca herkes ikinci ele yönelmeye başladı. Esnaflarımız da zor durumda. Her gün yeni bir zam geliyor. İnsanlar internet üzerinden zamlandırıp da satmaya kalkıyorlar. Esnafımız sattığı 110 bin liralık arabayı kendisi karlı sattığı halde 3-5 gün sonra almaya kalktığı zaman aynı paraya da bulamıyor. Bu da sıfır kilometre araçlarla ilgili oldu. Tahmin ediyorum böyle sürmeyecek kısa bir zaman içerisinde düzelecektir. Bugün bir sıfır kilometre otomobil 170-180 bin lira olmuş. Herkes o paralarda araç alamıyor. Gelip de kendi bütçesine göre 2. el arıyorlar. O yüzden de maşallah bu aralar işlerimiz güzel” dedi.

Otomobilde ‘al-sat’ yapanlara 50 bin lira para cezası

"Al-Sat" adı verilen uygulmanın galericilerin yıllardır bu uygulamanın sona ermesi için uzun uğraşlar verdiği çalışma artık sona doğru gelindi. 

2. el otomobil ticareti yapan kişiler yetki belgesi alma süresinde ek süre verildi. Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre, yetki belgesi alma ya da faaliyet alanını uygun hale getirme şartları 31/08/2020 tarihine kadar uzatıldı. Yönetmeliğe göre piyasada “al-sat”çı olarak bilinen kişiler en fazla 3 araç alıp satabilecek. Kotanın dışına çıkanlara ise ağır para cezaları kesilmesi hedefleniyor.

Başkan Demir yeni yönetmeliği değerlendirirken şu sözlere yer verdi. “Şimdi bir yasa çıktı. Biz esnaflarımıza yetki belgelerini verdik. Yeterlilik belgelerini de verdik. Ağustostan sonra kesinlikle yetki belgesi olmayan noterden satış yapamayacak. Bir de 3 araba şartı var. 19 ay önce Ankara’da görüşmeler yapmıştık. Bunu bizzat gündeme getirmiştim. Onunla ilgili de 3 araba alıp sattıktan sonra devam edenlere 50 bin lira ceza verilecek. Zaten 3 araba da yok teyzesinin üzerine aldı, amcasının üzerine aldı, TC kimlik numaralarından takibi yapılacak. Onlar da cezalandırılacaktır. En azından vergisini kaçırmayacak. Burada benim esnafım vergi ödüyor, sigortasını ödüyor, işçi paralarını ödüyor, kirasını ödüyor. Dışarıdaki adam al-sat yapacak, vergi ödemeyecek bu da vergi kaçakçılığına giriyor. O yüzden bu yasayı getirmeleri esnafım adına da çok iyi oldu. Hatta Ticaret Bakanımıza da teşekkür ediyorum”

Al-Sat yapanların 3 araçtan sonra akrabaları üzerinden bu işi yapanların takibe alınarak sıkı denetimlerin uygulanacağını 50 bin lira civarı para cezası gibi  caydırıcı cezalar olacağını belirten başkan Demir, bu uygulama başarılı bir şekil de uygulanırsa vergi kaçakcılığınında önüne geçilmiş olacaktır dedi.

Kaynak:Son dakika haberler

Abone ol
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sultangazi'de ehliyetsiz kadın sürücü kaldırımda duran çocuğa çarptıÖnceki Haber

Sultangazi'de ehliyetsiz kadın sürücü ka...

Son dakika: İngiltere Başbakanı 4 Bakanı görevden aldı.Sonraki Haber

Son dakika: İngiltere Başbakanı 4 Bakanı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!