Elanur, matematikte 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak birinci oldu. Dünya 1.'si oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elanur, matematikte 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak birinci oldu. Dünya 1.'si oldu
Abone ol
Elanur Akıncı 4. sınıf öğrencisi ve İzmir'de yaşıyor. Uluslararası Caribou Matematik yarışmasına katılan Elanur 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak birinci oldu.

Elanur Akıncı, İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan ve Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu'nda eğitimini alan 4. sınıf öğrencisi, öğretmenin yönlendirmesi ile Bilim Sanat Merkezi sınavlarına katıldı. 

Girdiği sıvanlardan başarı elde eden Akıncı, eğitim aldığı okul dışında Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Merkezinde de eğitim almaya başladı. 

10 yaşında Elanur bir çok ulusal ve uluslararası matematik yarışmasında başarılı dereceler aldı.

Fransızca eğitimi alan Elanur İngilizce'de biliyor. İnternet üzerinden ingilizce olarak düzenlenen Caribou Matematik Yarışması'nda 7 bin 328 kişiyi geçerek Elanur birinci oldu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Elanur'un başarısından dolayı ödüllendirdi.

Elanur'un başarısının ardından yapılan haberler sonucu sosyal medya gündemine oturdu. Sosyal Medya'da bir çok kullanıcı Elanur'u tebrik etti ve destek mesajları attı. 

Birçok Matematik yarışmalarına katıldı.

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu'na Elanur'un ziyaretine gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elanur kendisini başarıya götüren yolu anlattı.

Öğretmeni ile birlikte farklı tip sorular çözmeye başladığını söyleyen Elanur, “Sudoku ve mayın tarlası gibi soruları çözmeyle başladım. Sürekli matematik yarışmalarına katılıyorum. Daha önce Kanguru Matematik Olimpiyatları, Ulusal Tales Matematik Yarışması ve Uluslararası Caribou Matematik Yarışması gibi yarışmalara katıldım. Birinci olmak güzel bir duygu ama çok şaşırdım. Böyle bir başarıyı hiç beklemiyordum” diye belirtti.

Kendi yaşıtında olan arkadaşlarına ise tavsiyelerde bulunan Elanur, test çözmeyi ve kendilerini deneyebilecekleri sıvavlara girmelidir dedi.

İnternetten Fransızca öğrenmeye başladı.

Kezban Akıncı Elanur'un başarısından dolayı çok mutlu olduğunu belirten anne, bu başarısının bu kadar ses getireceğini bilmediğini söyledi.

Elanur'dan bahseden anne, Matematiği çok seviyor, matematik yarışmalarının hepsine girmeyi çok istiyor. Şimdi önünde birçok matematik yarışması var, bilim olimpiyatlarına da katıldı. Yabancı dili de seviyor, Fransızcayı internetten araştırarak biraz öğrenmişti. Şimdi Bilim Sanat Merkezinde Fransızca derslerine devam ediyor. İleride bilim insanı olmak istiyor” dedi.

Kaynak:Haberler

Abone ol
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son dakika: İngiltere Başbakanı 4 Bakanı görevden aldı.Önceki Haber

Son dakika: İngiltere Başbakanı 4 Bakanı...

Avustralya'da Eylül ayında başlayan yangınlar ilk kez kontrol altına alındıSonraki Haber

Avustralya'da Eylül ayında başlayan yang...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!