Dünya'nın en büyük Robotik yarışmasında gururlandıran başarı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya'nın en büyük Robotik yarışmasında gururlandıran başarı
Bakırköy Uğur Anadolu Lisesi Script Robotics takımı dünyanın en büyük robotik yarışması olan "VEX Robotik Yarışması"nda en prestijli ödül olan "Excellance Award" ödülünü kazandılar.

Türkiye ayağı 8-9 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşen Robotik Eğitim ve Yarışma Vakfı aracılığı ile düzenlenen dünyanın en çok katılımcısına sahip Vex Robotics Competition turnuvası 40'tan fazla ülkeden 18 bin takımın bin 350 oyunda yarışma yapıldı İstanbul'dan ortaokul ve lise denginde 46 takım yarışmaya katıldı.

Mühendislik probleminin oyun formatında düzenlendiği her yıl yarışmanın bu yıl ki konusu, alan içerisinde küplerin üst üste dizilmesi olarak düzenlendi.

Bakırköy Uğur Anadolu Lisesi Script Robotics Takımı, toplam 7 ödülün sahiplerini bulduğu VRC turnuvasında tasarladıkları 11 küpün üst üste başarılı şekilde dizmeyi başaran takım turnuvanın en prestijli ödülünü aldı.

Turnuvada ikinci gün ise 12 küpü üst üste kule gibi inşaa ederek takım kendi rekorkunu kırmış oldu.

Robotu bir ayda tamamladılar. Amerika'da Türkiye'yi temsil edecekler.

Script Robotik Takım Kaptanı 9. sınıf öğrencisi Semih Çevik yarışma hakkında verdiği bilgilerde şunları söyledi. “Yarışmada her yıl bir tema yayınlanıyor. Bu temaya göre herkes bir robot tasarlıyor. Bu seneki temamızda belirli bir alan içerisinde küpleri üst üste dizmemiz istendi. En çok küpü üst üste dizen en yüksek puanı alıyor. Biz de yarışmanın ilk günü 11 küpü üst üste dizerek rekor kırdık. Yarışanın ikinci gününde ise 12 küple bir kule yaparak, kendi rekorumuzu kırdık. Ancak bu başarıyla yetinmiyoruz. Elde ettiğimiz dereceyle Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hakkı kazandık. Bir sonraki hedefimiz bu şampiyonada birinci olup, Amerika’da ülkemizi temsil etmek” dedi.

Çevik, yarışmaya hazırlık sürecinde ise "Takımda her arkadaşımızın bir görevi var ilk önce mühendislik tasarım sürecimizi başlattık. Robotumuza başlamadan önce planlamamızı hazırladık. Fizik kurallarını göz önünde bulundurarak robotumuzun türüne karar verdik. Yapılan çizimlere göre robotumuzu yaptık. Proje ve tasarım noktasında 1 ay gibi kısa sürede tamamladık. Yarışmaya bir hafta kala ise pratik sürüşlerini yapıp ve yazılımı çalıştık" diye söyledi.

Robotumuzu daha da geliştireceğiz.

Robotik yarışmasında başarılarında okul derslerinin önemli olduğunu söyledi.

Başarılarında okul derslerinin büyük önemi olduğunu kaydeden Çevik, şöyle devam etti: "Projemizin Tasarım, yazılım ve kuvvet hesaplamarı noktasında Matematik ve Fizik dersimizden, sunum noktasında ise Türkçe derslerimizin büyük desteğini aldık. Mühendislik defterimizde yaptığımız birçok hesaplamalar var. Bu hesaplamalar olmasa robotu hareket bile ettiremeyiz. Uygulama aşamasında da okulumuzdan oldukça destek aldık. Okulumuzda bir atölyemiz var. Atölyemizde de bir çalışma alanımız var. Bu alanda robot üzerinde denemelerimizi yapıyoruz.”

Yazılıma çok ilgim var ve Vex’in yazılımını kendim öğrendim

Lale Nur Gazlı 10. sınıf öğrencisi robotun yazılım süreci ile ilgilendiğini sözlerini ise şöyle devam etti. “Yazılımda kontroller ve otonom süreci olmak üzere ikisini de ben yazdım. Yazılımı kaptanın isteklerine ve kontrolü nasıl rahat sağlıyorsa ona göre entegre etmeye çalıştım. İlk 15 saniye olan otonom sürecinde robotun kendi kendine hareket etmesi lazım. Onu da ben yazdım. Yazılıma çok ilgim var ve Vex’in yazılımını kendim öğrendim” dedi.

“Mühendislik defterimiz takımımızı öne çıkardı”

10. sınıf öğrencisi Şevval Egeli takımın mühendislik defterini tutuyor. Egeli ise sözlerini şunları ekledi. “Mekanikte bir eksiklik olduğunda ekibe yardım ediyorum. Mekanikte ne yaptıysak tasarım süreciyle birlikte bir deftere not aldım. Bu mühendislik defteri takımı çok öne çıkartıyor ve ödül almamızı kolaylaştırıyor” dedi.

Takımda robotun mekanik işleriyle ilgilenen 10. sınıf öğrencisi Gülfem Şen, “Robotun tasarımlarını önce bir kağıda çizdik, araştırdık ve denemedik. Ardından bizim için hangisi sağlamsa onu üzerinde denemeler yaptık. Robota yapmaya yeni başladığımız süreçte tasarımı çok değiştirdik. O tasarımların üzerine sağlamlaştırmalar yapınca da bu halini aldı. Robotumuzu daha da sağlamlaştırmak için yeni tasarımlar üretiyoruz ve bunun üzerinde geliştiriyoruz” diye konuştu.

Sezon sonunda Vex Türkiye Şampiyonu olan takım, her sene Amerika’da düzenlenen Vex Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı kazanacak.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Malatya'da Onkoloji hastanesi açılıyorÖnceki Haber

Malatya'da Onkoloji hastanesi açılıyor

Uşak'ta Çatıdan düşen yaşlı kadın hayatını kaybettiSonraki Haber

Uşak'ta Çatıdan düşen yaşlı kadın hayatı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!