AKP'ye yakınlığı ile bilinen ünlü ANAR anket firmasının anketi çok kızdıracak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP'ye yakınlığı ile bilinen ünlü ANAR anket firmasının anketi çok kızdıracak!
Abone ol
Koronavirüs salgını, dünya genelinde vatandaşların algılarını değiştirirken devlet yönetimleri de sorgulanıyor. Türkiye’de de koronavirüs ile birlikte seçmen eğilimlerinde farklılaşma gözlemleniyor. AKP'ye yakınlığı ile bilinen Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR), salgınla ilgili son anketinde, vatandaşların pandemi dışında ülkedeki en büyük sorun olarak ekonomiyi gördüğünü ortaya koydu.

Koronavirüs salgını, dünya genelinde vatandaşların algılarını değiştirirken devlet yönetimleri de sorgulanıyor.

Türkiye’de de koronavirüs ile birlikte seçmen eğilimlerinde farklılaşma gözlemleniyor.

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR), salgınla ilgili son anketinde, vatandaşların pandemi dışında ülkedeki en büyük sorun olarak ekonomiyi gördüğünü ortaya koydu.

ANAR’ın, 'Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması' başlıklı anketi, 9-18 Mayıs tarihleri arasında, 26 ilde yaşayan 2 bin 43 kişiyle telefon üzerinden gerçekleştirilmiş.

Yaş, cinsiyet, lokasyon ve parti tercihi kotalarının uygulandığı araştırma, seçmen yaşı olan 18 ve üzeri yaş grupları ile yapılmış.

Ankete katılanlara salgından nasıl etkilendikleri sorusu yöneltilirken, katılımcıların yüzde 50,5'i 'gelirim azaldı', yüzde 36,2'si 'borçlarım arttı' cevabını veriyor.

Yüzde 14,9'u ise 'işimi kaybettim' diyor. 'Hiçbir şekilde etkilenmedim' diyenlerin oranı ise yüze 12 olarak kaydedildi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Katılımcıların yüzde 77,6'sı 'Size göre Koronavirüs salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?' sorusuna 'ekonomi' yanıtını verdi.

 İkinci sırada yüzde 3,7 oranıyla 'terör/güvenlik', üçüncü sırada yüzde 2,7 oranıyla 'hükûmet/yönetim' cevabı verildi. 

Şubat 2020'deki araştırmada, salgın öncesinde ülkenin en önemli sorunu 'ekonomi' diyenlerin oranının yüzde 70,2 olduğu belirtildi. 

Bir dönem ANAR Araştırma Şirketi’nin başkanlığını yapan İbrahim Uslu, mart ayındaki değerlendirmesinde, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın 2023’teki seçimleri kazanma ihtimalinin “şu anki duruma bakılarak mümkün olmadığını” söylemişti. 

AKP'ye de yakınlığı ile bilinen Uslu’ya göre iktidar 2015’ten beri düzenli olarak destek kaybediyor ve bu trend ilerleyen süreçte de devam edecek.

Abone ol

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
253 Kamu sağlık personeli alımı yapılacak! 31 Mayıs 2020 Son Gün!Önceki Haber

253 Kamu sağlık personeli alımı yapılaca...

2020 Emekli maaşı zam oranı! Milyonlarca emeklinin 2020 yılı eşit zam müjdesi!Sonraki Haber

2020 Emekli maaşı zam oranı! Milyonlarca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!