2020 Emekli maaşı zam oranı! Milyonlarca emeklinin 2020 yılı eşit zam müjdesi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2020 Emekli maaşı zam oranı! Milyonlarca emeklinin 2020 yılı eşit zam müjdesi!
Abone ol
Milyonlarca emeklinin intibak umudu devam ederken, bu konuyla ilgili düzenlemeler gündemde. Gelir farkını azaltacak uygulamalar hayata geçirilecek mi? 'aylık bağlama oranları' eşitlenecek mi? Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

Milyonlarca emeklinin intibak umudu devam ederken, bu konuyla ilgili düzenlemeler gündemde. Gelir farkını azaltacak uygulamalar hayata geçirilecek mi?  'aylık bağlama oranları' eşitlenecek mi? Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

Onu, Ocak 2000-Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için uygulanıyor.Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor. Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde.

DÜŞECEK Mİ YOKSA YÜKSELECEK Mİ?

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, şu anda çalışanlara emekli olduklarında bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 1.020 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

(Haberi okumak için resime tıklayabilirsiniz.)

EKSİK AYLIKLARA DÜZELTME

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur'lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için düğmeye bastı. Bu kapsamda, emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur'lulara bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek. Bu kapsamda, 2009 yılında emekli olan bir Bağ-Kur'luya şimdiye kadar 1.305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı.SGK'nın taramasını yaptığı Bağ-Kur'lu sayısının 700 bin kişi olduğu bildirildi.  

EŞİT HESAP TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için adres olarak Meclis'i göstermiş, kararın ardından aylık bağlama oranlarının yükseltilmesi için Meclis’e birçok kez teklif sunulmuştu. 1999 ve 2008 yıllarındaki aylık bağlama oranlarını düşüren yasanın yeniden düzenlenmesine yönelik olan teklifler tasarı haline getirilirse, yeni bağlanan aylıklarda oluşan yaklaşık yüzde 40'lık kaybın önüne geçilecek.

Kaynak: Güneş

Nutuk.com.tr

Abone ol
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKP'ye yakınlığı ile bilinen ünlü ANAR anket firmasının anketi çok kızdıracak!Önceki Haber

AKP'ye yakınlığı ile bilinen ünlü ANAR a...

4d'li taşeron işçilere enflasyon zammı kaç lira? Yüzdelik dilimler belli oldu!Sonraki Haber

4d'li taşeron işçilere enflasyon zammı k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!