Nasa'nın Yeni Aracı Mars'ta Yaşam Arayacak

Nasa'dan gelen açıklamaya göre Perseverance isimli araç uzaya fırlatıldığında, Mars'ta yaşam aramaya başlayacak.

Gündem 30.07.2020, 16:02 Özgür Çevik
Nasa'nın Yeni Aracı Mars'ta Yaşam Arayacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bugün Mars’a Perseverance robotunu gönderiyor. Tam sekiz yıl aradan sonra yeniden Mars’a keşif için bir robot gönderen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Nasa, kurumuş bir krater gölünü inceleyecek ve kızıl gezegen olarak bilinen Mars’ta geçmişte bir yaşam belirtisi olup olmadığını anlamaya çalışacak.

Mars’a fırlatılacak olan Perseverance isimli robotun kendine ait helikopteri bile bulunuyor. Robotun yine lazer, kamera ve mikrofon gibi teçhizatları da bulunuyor. Perseverance isimli robotun Mars üzerinde kurumuş bir göle inmesi ve robotun toplayacağı parçaların da 2031 yılında dünyaya ulaşması bekleniyor.

Mars'ta Yaşam Var Mı?

Perseverance isimli robotun 1 ton ağırlığında olduğu ve 2021 yılı içinde daha önce hiç yerinde incelenmemiş bu kur göle iniş yapması ile iki yıl boyunca parçalar toplanması ve elde edilen örnekler ile Mars’ta yaşam olup olmadığı sorusuna cevap verebilecek ipuçları elde edilmesi öngörülüyor.

Gezici robot Perseverance, Mars’ın kayalarını delecek ve içinden tebeşir büyüklüğünde taş örnekler alacak. Bu örneklerin yalıtılması sağlanarak paketlenmiş olarak, gezegen yüzeyindeki kutularda toplanacak. Daha ileri bir tarihte gönderilmesi planlanan başka bir robot da bu kutulardaki örnekleri toplayacak ve Mars’ta bir hayat olup olmadığının analizinin yapılması için bu parçaları Dünya'ya taşıyacak. Perseverance robotu, Mars üzerinde bunun dışında bir çok bilimsel çalışma daha gerçekleştirecek.

Planlanan tüm bu çalışmalar Avrupa Uzay Kurumu ESA ve NASA’nın Mars Örnek Toplama misyonu ismiyle gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde hayata geçecek.

Yorumlar (0)