Bayram Öncesi Korkutan Korona Gelişmesi

2020 yılına damgasını vuran ve tüm dünyada büyük bir korkuya sebep olan Koronavirüs, ülkemizde etkili olmaya devam ediyor. Malatya’dan gelen bilgiler ise korkutucu.

Gündem 30.07.2020, 17:08 Özgür Çevik
Bayram Öncesi Korkutan Korona Gelişmesi

Çin’de baş gösteren ve tüm dünyaya yayılarak büyük bir pandemiye sebep olan koronavirüs (Covid-19) Mart ayından itibaren Türkiye’de görülmeye başlanmış ve Temmuz sonrası özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde etkili olmuştu. Malatya ilinde de Mart ayında hafif şekilde seyreden koronavirüs, 1 Haziran itibariyle yükselmeye başladı. Temmuz ayı ile birlikte yasak ve kısıtlamaların kaldırılması, normalleşmeye başlanmasının ardından kentteki koronavirüs vakaları sayılarında ciddi şekilde artışlar kaydedilmeye başladı.

Son iki gün içinde günlük ortalama 100’e yakın pozitif vakanın açıklandığı Malatya’da, Vali Aydın Baruş önemli açıklamalarda bulundu. 15 Mart tarihinden 1 Temmuz’a kadar çok düşük sayılarda seyreden salgının bu tarihten itibaren yükselişe geçtiğini ifade eden Baruş, toplamda pozitif vaka sayısının 2 binin üzerine çıktığını söyleyerek 44 vatandaşımızın da hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Neredeyse her sokakta bir pozitif vakanın olduğunu açıklayan Malatya Valisi Aydın Baruş, bu salgının atlatılabilmesi için vatandaşlara çok ciddi görevler düştüğünü ifade ederken hiçbir vatandaşın ‘bana bir şey olmaz’ düşüncesine kapılmaması gerektiğini vurguladı. Virüse karşı korunmanın maske, mesafe ve hijyen ile mümkün olduğunu da dile getiren Baruş, bu üç kuralın hayatımızın bir parçası haline gelmesi gerektiğini ekleyerek vatandaşları uyardı.

Bayramdan Sonraki Süreç Malatya İçin Zor Geçebilir

Mevcut yüksek rakamların hastalığın yayılmasında etkili olmasından korkulurken, kentte durumun daha da kötüye gitmesi durumunda yeni önlem ve yasakların uygulamaya konulabileceği düşünülüyor.
 

Yorumlar (0)